אנחנו כאן בשביל לְיַדֵּעַ יותר

משמעותו העיקרית של פרסום היא לְיַדֵּעַ יותר. אדם מפורסם הוא אדם ידוע, כשמבקשים שלא לפרסם משהו מתכוונים שלא לְיַדֵּעַ בו את הציבור, שמועה מפורסמת היא שמועה שנודעה בקהל ועסק מפורסם הוא עסק שכולם יודעים עליו.

את מי לְיַדֵּעַ? במה לְיַדֵּעַ? איך לְיַדֵּעַ?

אלו השאלות שקובעות כמה הפרסום שלך הוא אפקטיבי והאם הוא אכן מְיַדֵּעַ יותר – יותר אנשים בדרך היותר נכונה.

העולם שלנו מלא בעסקים מכל סוג ובכל גודל. יעד הפרסום של כל אחד מהם הוא שיותר אנשים ידעו עליו יותר, במטרה להגדיל את הכנסותיו. עד כאן המשותף – ומכאן השונה: לכל עסק המאפיינים הייחודים שלו, קהל הלקוחות שלו, צרכיו הספציפיים ובעלים עם מטרות ושאיפות משלו. פרסום טוב הוא כזה שפועל מתוך היכרות מעמיקה עם כל אחד מהפרמטרים האלו, שאמורים להופיע בבריף, ועושה את מלאכת הַיִּדּוּעַ בהתאמה לכולם.

קל להבין את זה. נניח שאתם רוצים לפרסם בין החברים שלכם שאתם עומדים לחגוג בר מצווה לבן, ובמקביל – שאתם מחפשים קונים לדירה שלכם. האם תעשו זאת באותה דרך? הרי לא יעלה על דעתכם לשלוח לכל מכר מכתב מעוצב ומודפס על נייר יקר שבו תספרו לו כי אתם עומדים לעבור דירה ותבקשו את עזרתו בתיווך קונים, ומצד שני – לא תזמינו אנשים לבר מצווה בהודעת אימייל קלילה וקצרה.

כשמדברים על ההבדל בין פרסום לחנות בגדי גברים לפרסום למעון יום למשל, זה מתחיל להיות קצת יותר מבלבל, אבל העיקרון נשאר אותו עיקרון: הדרך הנכונה לְיַדֵּעַ משתנה לפי האובייקט שעליו אנחנו רוצים לתת את המידע.

מי יודע מה

בואו נמשיך עם החנות והמעון כדי להבין כמה עשויים להיות הצרכים הפרסומיים שונים זה מזה, ולמה חשוב כל כך שהפרסום יהיה מותאם בדיוק למפרסם:

הלקוחות הפוטנציאליים של חנות לבגדי גברים הם בדרך כלל גברים שרוצים לקנות בגדים. הלקוחות הפוטנציאליים של מעון יום הם בדרך כלל הורים עובדים שזקוקים להשגחה על ילדיהם. המטרות של שתי קבוצות הלקוחות האלו הן שונות לחלוטין" הגברים שנכנסים לחנות גברים יבצעו רכישה כדי להשיג צורך בסיסי של לבוש, פלוס צורך רגשי ונפשי להיראות ולהרגיש טוב. הורים שירשמו את ילדם למעון יעשו זאת כדי שמישהו ישמור עליו באופן הטוב ביותר, והם יחושו בטוחים בכך שדואגים לילד ומטפלים בו היטב.

כעת, השאלות הנכונות הן: איך מגיעים לגברים שמחפשים בגדים? איך מגיעים להורים שמחפשים מעון? מה משכנע גברים לקנות חליפה? מה משכנע הורים לרשום למעון? מתי בעיקר גברים מתעניינים בחנויות בגדים? מתי בעיקר הורים מתעניינים במעון?

תשובות נכונות יובילו אותנו למסלולי פרסום שונים לחלוטין: גברים עשויים לגשת לחנות בעקבות שלט חוצות שמדגיש איכות ונראות מכובדת, אבל למעון יש סיכויים טובים בהרבה עם מכתב שמספר על מסירות, חום, אהבה ותקני בטיחות מוקפדים, ומזמין הורים ליום פתוח. פרסום מסיבי לחנות יהיה יעיל בערבי חגים, אבל למעון – התקופה הרלוונטית היא בתקופת הרישום.

מה ולמה

פרסום עולה כסף. פרסום נכון – מחזיר את עצמו בקלות ומביא רווחים נאים. פרסום שגוי – עלול להוליך סכומי עתק לאבדון.

חשוב לדעת שלא תמיד כלי הפרסום היקרים ביותר הם האפקטיביים ביותר עבור העסק שלך. בעל עסק עשוי להחליט על השקעה באתר אינטרנט למשל, שהיא השקעה לא קטנה. ייתכן שלו היה מתייעץ עם מומחה פרסום היה זה מכוון אותו להשקיע את הכסף בקטלוג ומערך קנייה טלפוני שרלוונטי יותר לקהל הלקוחות המסוים שלו.

את מי אתם רוצים לְיַדֵּעַ? במה ולמה אתם רוצים לְיַדֵּעַ אותו? אלו השאלות שאנו מציבים בפני הלקוחות שלנו, ויחד איתם מוצאים את התשובות.

השלב הבא – הוא עסק שיותר אנשים יודעים עליו יותר. גם העסק שלכם יכול להיות כזה!